piątek, 6 stycznia 2012

Kutia

Kutia – tradycyjna potrawa ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej i dawniej polskiej kuchni kresowej. Nazwa pochodzi od słowa ukraińskiego (z greki) kókkos pestka, ziarno - chociaż ludowa etymologia wskazuje na słowo kut (kąt). Jest jedną z 12 potraw tradycyjnie wchodzących w skład wschodniosłowiańskiej wieczerzy wigilijnej. Jada się ją głównie w okresie świąt np.: Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Zwyczajowo robiona jest z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku, słodu, miodu, bakalii: różnorakich orzechów, rodzynek i innych dodatków. W wielu przepisach uwzględnia się mleko lub śmietankę. W oryginalnej kutii mlekiem było mleko z mielonego maku. Współcześnie używa się też składników, które niegdyś nie były tak popularne i dostępne, takich jak kawałki kandyzowanej skórki pomarańczowej czy migdały. Na Białorusi częściej niż z pszenicy, kutię gotuje się z kaszy jęczmiennej (pęczak), ale czasami także z ryżu. Szeroko rozpowszechniona jest kutia na słono z samych ziaren, bądź z dodatkiem maku, ale bez miodu i bakalii. Oprócz okresu noworocznego, kutię spożywano na Dziady, oraz stypę. Uważana była także za ulubioną potrawę Ziuzi - białoruskiego bóstwa zimy. Substytutem kutii są łamańce z makiem.

W moim domu przygotowujemy kutię na bazie ryżu - w tym roku dałam ryż jaśminowy, który pięknie pachnie w trakcie gotowania.
  • 1 paczka ryżu
  • miód 
  • mak
  • bakalie (rodzynki, orzechy włoskie, migdały)
Mak moczymy w mleku przez noc, potem gotujemy około 20-30 minut i odcedzamy. Tak przygotowany mak mielimy w maszynce do mielenia mięsa 3 razy. Najlepiej zrobić więcej maku przygotowując masę na makowce. Gotujemy ryż, wkładamy do miski, i mieszamy z makiem dolewając miód. W tym czasie przygotowujemy bakalie. Rodzynki moczymy chwilę w gorącej wodzie odcedzamy i rozkładamy na ręczniczku by lekko się osuszyły. Bakalie trzemy na tarce do orzechów na drobniejsze kawałki.
Wszystko wrzucamy do naszej masy makowo-ryżowej. Gdy masa jest za mało słodka dolewamy jeszcze miodu. Przekładamy do miseczek i ozdabiamy płatkami migdałowymi.
Jest to moje jedno z ulubiony dań na wigilię

2 komentarze:

  1. zaskakuje mnie ten ryż w kutii, ale bardzo jestem ciekawa smaku. ja uwielbiam tą z pszenicą lub z pęczakiem.

    OdpowiedzUsuń