sobota, 14 stycznia 2017

Drożdżowa gwiazda z makiem

Co roku robiłam makowiec w tradycyjnej formie - z ciasta drożdżowego zawijany w roladę. w ostatnie święta miałam ochotę na małą odmianę. Pozostałam przy cieście, jedynie kształt zamieniłam na gwiazdę. Początkowo taka forma wydawała mi się trudna ale przecież ciasto drożdżowe samo w sobie jest do obróbki bardzo łatwe.

I tak zrobiłam moją pierwszą drożdżową gwiazdę i na pewno nie będzie ona ostatnia. Polecam ją każdemu nie tylko ze względu na łatwość zrobienia ale efekt smakowy i wzrokowy jest powalający.
Tradycyjnie już korzystałam z przepisów ze strony Kwestia Smaku. Nic nie zmieniałam, wyjątkowo wiernie trzymałam się oryginału. 
SKŁADNIKI
  •  500 g mąki pszennej
  • 30 g świeżych drożdży
  • 50 g cukru
  • 180 ml mleka
  • 2 jajka
  • 50 g masła
oraz
  • 1 jajko do posmarowania ciasta
  • 300 g masy makowej
lukier
  • 1 łyżka gorącego soku z cytryny 
  • ok. 1/2 szklanki cukru pudru


Do miski wsypać mąkę, zrobić dołek, wkruszyć do niego drożdże i posypać cukrem. Stopniowo wlewać do dołka ciepłe mleko mieszając je z drożdżami i zagarniając kilka łyżek mąki. Przykryć ściereczką i odstawić na 10 minut do wyrośnięcia.
Dodać jajka i zacząć delikatnie mieszać łyżką wszystkie składniki. Gdy zgrubnie się połączą, dodać roztopione, ciepłe masło i zacząć wyrabiać składniki. Wyrabiać ciasto przez ok. 10 - 15 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Przykryć i odstawić na ok. 45 minut do wyrośnięcia.
Ciasto wyłożyć na stolnicę oprószoną mąką i uformować kulę, podzielić na 4 części. Rozwałkować pierwszy placek ciasta na okrąg o średnicy ok. 25 cm. Położyć go na dużej blaszce wyłożonej arkuszem papieru do pieczenia. Rozsmarować 1/3 masy makowej, pozostawiając ok. 1 cm wolnego brzegu.
Rozwałkować drugi kawałek ciasta i położyć go na pierwszym placku. Ponownie posmarować masą makową i położyć 3 blat z ciasta. Posmarować resztą masy i przykryć ostatnim krążkiem.
Ciasto pokroić na 16 części, nie docinając go do samego środka (pozostawić środek bez nacinania). Każdy kawałek obkręcić 2 razy, parami na zmianę, tzn. jeden kawałek obkręcić 2 razy w prawo, drugi sąsiadujący 2 razy w lewo. Przekręcone kawałki z każdej pary zlepić na końcu. Odstawić na ok. 20 minut do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wierzch delikatnie posmarować roztrzepanym jajkiem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 25 minut na złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i po lekkim przestudzeniu polać lukrem (gorący sok z cytryny wymieszać ze stopniowo dodawanym cukrem pudrem, w takiej ilości aby otrzymać odp. konsystencję lukru).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz